Baltimore Road Runners Club
Father Predicted Time Frolic 6 Miler
Tuesday January 1, 2002 9:00AM
Loch Raven, MD
63 Finishers

      BY BEST PREDICTED TIME
Place	Name	               Age    Gender	Predicted Time	Actual DIFF+-
8	Mike	Martin	       42	m	40:00:00	39:58.4	1.6
5	Brian	Nasuta	       17	m	39:00:00	38:55.3	4.7
16	Lou	Piltch	       54	m	42:30:00	42:34.8	4.8
1	Paul	Hannsen	       28	m	33:00:00	33:04.9	4.9
19	Ray	Reed	       42	m	45:00:00	44:48.3	11.7
42	Tom	Nelson	       41	m	52:00:00	51:46.6	13.4
7	Paul	Hulleberg      45	m	40:00:00	39:45.6	14.4
27	Jim	Kemp	       44	m	47:45:00	47:30.1	14.9
30	George	Yannakakis     70	m	48:10:00	47:52.5	17.5
44	Sandy	Buck	       55	f	52:40:00	52:19.3	20.7
39	Steve	Lazzaro	       46	m	51:00:00	50:37.9	22.1
50	Ellen	Hoitsma	       46	f	54:02:00	53:37.6	24.4
38	John	Senatore       45	m	51:00:00	50:31.5	28.5
10	Caleb	Karpay	       15	m	40:00:00	40:30.1	30.1
21	Jeff	Spanger	       57	m	45:00:00	45:30.8	30.8
22	Earl	Swartzendruber 50	m	45:00:00	45:33.9	33.9
43	Don	Tice	       53	m	52:30:00	51:55.9	34.1
2	Otho	Keller	       24	m	34:00:00	34:34.6	34.6
37	Mel	Skwirut	       49	m	51:00:00	50:22.9	37.1
9	Bob	Weathers       33	m	39:30:00	40:07.3	37.3
40	Kathi	Shea	       42	f	50:00:00	50:38.1	38.1
3	John	Kassinger      34	m	35:00:00	35:46.9	46.9
14	Bob	Leatherman     50	m	42:00:00	41:22.5	47.5
18	Robin	Williams       40	m	43:20:00	44:13.1	53.1
24	Varunee	Moser	       35	f	47:00:00	46:05.6	54.4
52	Anne	Irwin	       28	f	57:00:00	56:05.6	54.4
13	Doug	Preston	       52	m	40:22:00	41:16.8	54.8
33	Ken	Walker	       52	m	49:00:00	48:04.9	55.1
47	Ruth	Hens	       54	f	54:30:00	53:32.3	57.7
56	Jim	Tanner	       55	m	59:00:00	57:59.4	60.6
51	Judy	Gilbert	       58	f	52:45:00	53:47.1	62.1
17	Lew	Libby	       52	m	45:00:00	43:56.7	63.3
55	Tony	Konstant       53	m	56:34:00	57:37.8	63.8
36	Nick	Delambo	       59	m	50:00:00	48:46.9	73.1
12	Howard	Dreiun	       47	m	39:40:00	40:57.8	77.8
41	Christy	St. Clair      53	f	52:48:00	51:28.4	79.6
46	Jim	Adams	       46	m	54:20:00	52:50.6	89.4
34	Dave	Cameron	       38	m	47:05:00	48:37.6	91.4
20	Jim	Knost	       43	m	43:47:00	45:24.0	97
48	Gerry	Krebs	       49	m	55:15:00	53:34.4	100.6
31	Rick	Bingham	       44	m	49:43:00	48:00.9	102.1
4	Ronald	Hess	       40	m	35:00:00	36:45.8	105.8
45	Michael	Fellman        48	m	51:00:00	52:48.4	108.4
25	Kim	Altenburger    45	f	48:00:00	46:07.6	112.4
54	Gene	Grady	       53	m	55:00:00	56:54.5	114.5
32	Dale	Jordan	       49	m	50:10:00	48:01.9	127.9
29	Skip	Fennell	       57	m	49:10:00	47:43.4	136.6
6	Serge	Arbona	       36	m	42:00:00	39:43.1	136.9
63	Cristina Palmisano     47	f	70:00:00	1:07:20	140
23	Mitch	Fritsch	       37	m	48:13:00	45:35.7	147.3
26	Joe	Potyray        53	m	50:00:00	47:21.2	158.8
28	John	Wood	       40	m	44:00:00	47:32.6	202.6
15	Jack	Pitarra	       61	m	44:59:00	41:34.9	203.1
53	Alex	Medina	       58	m	53:10:00	56:51.8	221.8
57	Tim	Mcdermott      56	m	54:00:00	58:26.9	266.9
35	Scott	Slater	       41	m	54:00:00	48:41.1	318.9
49	Tom	Nasuta	       45	m	52:00:00	57:36.7	336.7
58	Jeri	Delambo	       52	f	65:00:00	58:27.8	392.2
61	John	Weirman	       52	m	70:00:00	1:03:37	397
60	Chuck	Ives	       52	m	56:00:00	1:03:07	427
11	Chris	Sinclair       35	m	48:00:00	40:42.4	437.6
59	Mark	Shaffer	       23	m	51:00:00	59:01.3	481.3
62	Myron	Campbell       48	m	58:00:00	1:06:39	519


______________________________________________________________________________
      BY  TIME
Place	Name	               Age    Gender	Predicted Time	Actual DIFF+-
             
1	Paul	Hannsen	       28	m	33:00:00	33:04.9	4.9
2	Otho	Keller	       24	m	34:00:00	34:34.6	34.6
3	John	Kassinger      34	m	35:00:00	35:46.9	46.9
4	Ronald	Hess	       40	m	35:00:00	36:45.8	105.8
5	Brian	Nasuta	       17	m	39:00:00	38:55.3	4.7
6	Serge	Arbona	       36	m	42:00:00	39:43.1	136.9
7	Paul	Hulleberg      45	m	40:00:00	39:45.6	14.4
8	Mike	Martin	       42	m	40:00:00	39:58.4	1.6
9	Bob	Weathers       33	m	39:30:00	40:07.3	37.3
10	Caleb	Karpay	       15	m	40:00:00	40:30.1	30.1
11	Chris	Sinclair       35	m	48:00:00	40:42.4	437.6
12	Howard	Dreiun	       47	m	39:40:00	40:57.8	77.8
13	Doug	Preston	       52	m	40:22:00	41:16.8	54.8
14	Bob	Leatherman     50	m	42:00:00	41:22.5	47.5
15	Jack	Pitarra	       61	m	44:59:00	41:34.9	203.1
16	Lou	Piltch	       54	m	42:30:00	42:34.8	4.8
17	Lew	Libby	       52	m	45:00:00	43:56.7	63.3
18	Robin	Williams       40	m	43:20:00	44:13.1	53.1
19	Ray	Reed	       42	m	45:00:00	44:48.3	11.7
20	Jim	Knost	       43	m	43:47:00	45:24.0	97
21	Jeff	Spanger	       57	m	45:00:00	45:30.8	30.8
22	Earl	Swartzendruber 50	m	45:00:00	45:33.9	33.9
23	Mitch	Fritsch	       37	m	48:13:00	45:35.7	147.3
24	Varunee	Moser	       35	f	47:00:00	46:05.6	54.4
25	Kim	Altenburger    45	f	48:00:00	46:07.6	112.4
26	Joe	Potyray        53	m  	50:00:00	47:21.2	158.8
27	Jim	Kemp	       44	m	47:45:00	47:30.1	14.9
28	John	Wood	       40	m	44:00:00	47:32.6	202.6
29	Skip	Fennell	       57	m	49:10:00	47:43.4	136.6
30	George	Yannakakis     70	m	48:10:00	47:52.5	17.5
31	Rick	Bingham	       44	m	49:43:00	48:00.9	102.1
32	Dale	Jordan	       49	m	50:10:00	48:01.9	127.9
33	Ken	Walker	       52	m	49:00:00	48:04.9	55.1
34	Dave	Cameron	       38	m	47:05:00	48:37.6	91.4
35	Scott	Slater	       41	m	54:00:00	48:41.1	318.9
36	Nick	Delambo	       59	m	50:00:00	48:46.9	73.1
37	Mel	Skwirut	       49	m	51:00:00	50:22.9	37.1
38	John	Senatore       45	m	51:00:00	50:31.5	28.5
39	Steve	Lazzaro	       46	m	51:00:00	50:37.9	22.1
40	Kathi	Shea	       42	f	50:00:00	50:38.1	38.1
41	Christy	St. Clair      53	f	52:48:00	51:28.4	79.6
42	Tom	Nelson	       41	m	52:00:00	51:46.6	13.4
43	Don	Tice	       53	m	52:30:00	51:55.9	34.1
44	Sandy	Buck	       55	f	52:40:00	52:19.3	20.7
45	Michael	Fellman        48	m	51:00:00	52:48.4	108.4
46	Jim	Adams	       46	m	54:20:00	52:50.6	89.4
47	Ruth	Hens	       54	f	54:30:00	53:32.3	57.7
48	Gerry	Krebs	       49	m	55:15:00	53:34.4	100.6
50	Ellen	Hoitsma	       46	f	54:02:00	53:37.6	24.4
51	Judy	Gilbert	       58	f	52:45:00	53:47.1	62.1
52	Anne	Irwin	       28	f	57:00:00	56:05.6	54.4
53	Alex	Medina	       58	m	53:10:00	56:51.8	221.8
54	Gene	Grady	       53	m	55:00:00	56:54.5	114.5
49	Tom	Nasuta	       45	m	52:00:00	57:36.7	336.7
55	Tony	Konstant       53	m	56:34:00	57:37.8	63.8
56	Jim	Tanner	       55	m	59:00:00	57:59.4	60.6
57	Tim	Mcdermott      56	m	54:00:00	58:26.9	266.9
58	Jeri	Delambo	       52	f	65:00:00	58:27.8	392.2
59	Mark	Shaffer	       23	m	51:00:00	59:01.3	481.3
60	Chuck	Ives	       52	m	56:00:00	1:03:07	427
61	John	Weirman        52	m	70:00:00	1:03:37	397
62	Myron	Campbell       48	m	58:00:00	1:06:39	519
63	Cristina Palmisano     47	f	70:00:00	1:07:20	140

Volunteers: Rick Bingham, Dan Macedo, John Hawkins, Linda Tice, Pete Hens, Joyce Medina, 
            Bailey St Clair
Tonight's meet has been cancelled for safety concerns--excessive heat, humidity, and potential storms. BRRC will continue with next week's meet on July 24 featuring the Steeplechase and will reschedule tonight's meet for Wednesday, July 31, closing with the Tetrathon. Stay cool.
+