Location:
Goucher College
Race Distance:

Goucher College in Towson, MD

Race Director: Paul Hulleberg

Volunteers: Marian Chaprnka, Elyse Chaprnka, Margaret, Kat Mihlbachler, Christy St.Clair, Bailey St.Clair, Tom Nasuta, Brian Nasuta, Robin Goodwin, Chris Cucuzzella

Men’s 100 Meters
Place First Name Last Name Time
1 Louis Foudos 9:97
2 Christian Cruetzer 10:55
3 Jamie Lubliner 11:49
4 Joseph Ndiaye 12:03
5 Steve Delice 12:36
6 Scott McDowell 12:78
7 David Queen 13:27
8 Rob Douglas 14:86
9 Matt Hughes 15:40
10 David Ozarowski 16:23
11 Peter Luljak 16:75
12 Mark Wojenski 17:17
Women’s 100 Meters
Place First Name Last Name Time
1 Christine Krause 13:08
2 Myiesha Slaughter 13:13
3 Sidonie Atelefack 13:65
4 Nicole Arrington 13:99
5 Tara McGarvey 14:03
6 Shimira Kutcherman 14:29
7 Teaira James 14:55
8 Tiffani Cruetzer 14:60
9 Shanna-Kaye Martin 14:90
10 Samantha Toon 15:53
11 Bernadette Flynn 17:89
12 Allison Hall-Pridgen 18:57
Men’s 400 Meters
Place First Name Last Name Time
1 unknown 48:25
2 Dale Dunn 49:24
3 Brian Bohlayer 50:02
4 Michael Glassman 57:38
5 Windsor James 57:93
6 Louis Foudos 58:91
7 Brandon Sweeney 59:66
8 Adam Sinpcenf 60
9 Mark Wojensky 60
10 Christian Cruetzer 61
11 Jerry Meyer 70
12 Rob Douglas 71
13 Joseph Maria 72
14 Tom Owens 90
Women’s 400 Meters
Place First Name Last Name Time
1 Shimira Kutcherman 61
2 Samantha Toon 72
3 Shanna-Kaye Martin 76
4 Paige King 77
5 Claudia Simpson 78
6 Tara McGarvey 80
7 Tiffani Creutzer 81
8 Allison Hall-Pridgen 82
9 Kelly Stevens 87
10 Christine Krause 91
11 Caroline Meyer 93
12 Beth Flynn 96
13 Denise Owens 99
14 Nancy Derevjanik 117
Men’s 800 Meters
Place First Name Last Name Time
1 Dale Dunn 2:00.99
2 Ryan Handros 2:12.65
3 Steve Moxey 2:15.68
4 John Clasing 2:16.26
5 Patrick Glassman 2:17.42
6 Louis Foudos 2:27.72
7 Adam `Sir 2:34.73
8 Christian Creutzer 2:33
9 Mark Wojenski 2:36.06
10 Hunter Spotts 2:36
11 Jerry Meyer 2:39
12 Tony Guerra 2:41
13 Tim Ryan 2:48
14 Lance Woodward 2:53
15 Steve Olson 2:57
16 Joseph Maria 3:04
17 Tom Nasuta 3:05.16
18 Walter Wilson 3:05.63
19 Dave Hughes 3:09.21
20 Roy Hernandez 3:09.60
21 Nick Delambo 3:14
22 Stephen Herman 3:26
23 Matt Hughes 3:36
24 Tom Owens 3:46
25 Sam Owens 3:52
26 George Yannakakis 4:10
Women’s 800 Meters
Place First Name Last Name Time
1 Brittney Rooks 2:18.44
2 Sidone Atelefack 2:38
3 Myiesha Slaughter 2:39
4 Elissa Wojenski 2:42.37
5 Ann Fraker 2:42.69
6 Denise Knickman 2:46
7 Stephanie Wilson 3:02
8 Robin Goodwin 3:03
9 Beth Lidinsky 3:05
10 Jan Howell 3:06
11 Jeanette Dawson 3:09
12 Lindsey Thomas 3:12
13 Bernadette Flynn 3:13
14 Paige King 3:21
15 Victoria Glose 3:45
16 Stacy King 3:55
17 Caroline Meyer 3:56
18 Nick Owens 3:57
19 Denise Owens 3:57.46
20 Nancy Derevjanik 3:58
Men’s 1500 Meters
Place First Name Last Name Time
1 Michael Glossman 4:22.54
2 Matthew Griffith 4:22.99
3 Steve Moxey 4:25
4 Remus Medley 4:30
5 Brian Nasuta 4:31
6 Chris Sufuyinski 4:32
7 Ryan Handzo 4:34
8 Brandon Scarff 4:37
9 John Closing 4:48
10 Mark Wojenski 4:50
11 David Ozarowski 4:53
12 Louis Foudos 5:03
13 Chris Cucuzzella 5:05
14 Christian Creutzer 5:14
15 Jerry Meyer 5:16
16 Rob Hittle 5:20
17 Rob Douglas 5:35
18 Tony Guerra 5:45
19 John Herndon 5:50
20 Lance Rooks 5:56.39
21 Lance Woodward 5:56.99
22 Bob Weiner 5:57
23 Walter Wilson 6:07
24 David Hughes 6:11
25 Tom Nasuta 6:12
26 Gene Grady 6:13
27 Nick Delambo 6:16
28 James Gammie 6:17
29 Roy Hernandez 6:20
30 George Yannakakis 7:28
Women’s 1500 Meters
Place First Name Last Name Time
1 Denise Knickman 5:16
2 Sidonie Atelefack 5:55
3 Ann Fracker 5:57
4 Robin Goodwin 6:03
5 Elissa Wojenski 6:05
6 Beth Lidinsky 6:24
7 Stephanie Misar 6:29
8 Jeanette Dawson 6:33
9 Jan Howell 6:41.16
10 Paige King 6:41.30
11 Lindsey Thomas 6:44
12 Mary Hughes 6:46
13 Peter Luljak 6:50
14 Amy Aloi 6:53
15 Jen Sheggrud 7:03
16 Bernadette Flynn 7:07
17 Victoria Glose 7:30
18 Stacey King 7:31
19 Nancy Derefjanik 9:04
Men’s 2 Mile
Place First Name Last Name Time
1 Paul Hannsen 10:19
2 Steve Moxey 10:30
3 Matthew Erfitz 10:40
4 Del’vaughn Rooks 10:47
5 Brandon Scarff 10:56
6 David Ozarowski 11:03
7 Brandon Sweeney 11:14
8 Brian Nasuta 11:17
9 Chris Suferynski 11:25
10 Jack Flowers 11:34
11 Chris Cucuzzella 11:37
12 Jerry Meyer 11:49
13 Tadd Eichhorn 12:11
14 Tim Ryan 13:34
15 Rob Douglas 13:43
16 Lance Woodward 13:55
17 Jon Adams 14:30
18 Tony Guerra 14:37
19 Gene Grady 14:56
20 James Gammie 15:02
21 Steve Olson 15:24
22 David Hughes 15:38
23 Jon Howells 15:45
24 Stephan Herman 16:24
25 George Yannakakis 16:48
26 Tom Nasuta 17:26
27 Louis Foudos 17:30
Women’s 2 Mile
Place First Name Last Name Time
1 Eileen Fleck 11:35
2 Denise Knickman 11:41
3 Mary Hughes 15:50
4 Amy Aloi 16:41
5 Nancy Derevjanik 17:03
4 x 200m Relay
Place Team Name Time
1 Team Amazing 1:41
2 Elize Radiance – A Team 1:57
3 Elize Radiance – B Team 2:00
4 Elize Radiance – C Team 2:34
5 Team Owens 3:45
Kids’s 100 Meters
Place First Name Last Name Time
1 Caroline Meyer 16:83
2 Andrew King 17:24
3 Maggie Howell 18:06
4 Nick Owens 18:46
5 Matt Owens 23:60
6 Ben Mears 23:94
7 Colin Hughes 24:20
8 Ali Mears 32:67
9 Josie Howell 33:53
10 Thomas Gammie 35:07
11 James Gammie 39:31
12 Sammy Cucuzzella 47:19
Kids’s 400 Meters
Place First Name Last Name Time
1 Matt Hughes 1:27
2 Peter Lujak 1:35
3 Andrew King 1:37
4 Nick Owens 1:42
5 Sam Owens 1:43
6 Ben Mears 2:09
7 Matt Owens 2:10
8 Thomas Gammie 2:40
9 James Gammie 3:12
All BRRC events, group runs, trainings, and races through August 31st are canceled. Unfortunately, this includes the club picnic.
+