Location:
Goucher College
Race Distance:
BRRC SUMMER TRACK MEET #1
				          6/29/2011
				Goucher College inTowson, Md.		
				Race Director: Christy St. Clair 
Volunteers: Robin Goodwin,Tom Jennings,Terry Decker, Chaim Schecter, Bastsheva Schecter, Stephen Lazzaro, 
Bill Fleck, Joey Spences, Chris Cucuzzellaand Dave Cooley.

                 
                         Mens 1500 Meters  


PLACE	FIRST NAME 	LAST  NAME	AGE          TIME

         1	Jack			Flowers		  19		4:33.75
         2	Victor 		Cretella		  40		4:36.81
         3	Jamie		Lora			  21		4:43.61
         4	Joey			Spences		  24		4:45.44
         5	Ted			Poulos		  49		4:45.88
         6	Mark			Manz		  25		4:46.29
         7	Brian			Sweeney		  36		4:47.39
         8	David		Profili		  30		4:49.27
         9	Maurice		Pointer		  55		4:51.69
        10	Claudio		Delfino		  37		5:02.66
        11	Kevin		Corbusier		  17		5:03.20
        12	Zachary		Nerenberg		  16		5:03.70
        13   	Ted			Terpos		  15		5:04.18
        14	Dominic		Piedmont		  16		5:05.16
        15	Brendan		Henderson		  32		5:06.61
        16	Brendan		Courtney		  17		5:17.41
        17	Jack			Brower		  15		5:18.90
        18	Sean			Duffy		  14		5:20.26
        19	Joseph		Burdyck Jr	 	  40		5:24.19
        20	Paul			Cucuzzella	 	  40		5:25.77
        21	Tim			Ryan		 	  36		5:35.79
        22	Steve			Mintz				5:36.54
        23	Rob			Hittle		  39		5:37.28
        24	Fernando		Vargas		  27		5:38.65
        25	Rick			Smith		  57		5:56.01
        26	Sherrod		Wilkerson		  31		6:19.34
        27	Gene			Grady		  62		6:31.85

                          Mens 400 Meters Heat #1

PLACE     FIRST NAME     LAST NAME    AGE         TIME

         1	Tim			Smith		  34		1:04.7
         2	Bruce		Lentz		  36		1:04.8
         3	Victor		Cretella		  40		1:04.9
         4	Sherrod		Wilkerson		  31		1:05.5
         5	Stein			Langlie		  40		1:10.0


                          Mens 400 Meters Heat #2

PLACE      FIRST NAME    LAST NAME   AGE          TIME

        1	Steve			Delice		  24		50.14
        2	Dale			Dunr			  24		51.03
        3	Rodney		Timpson		  46		53.08
        4	Remus		Medley		  41		54.06
        5	Gary			Williams		  28		55.55
        6	Marcus		Allen			  29		55.95
        7	Windsor		Jones			  45		57.90


                       Womens 400 Meters

PLACE    FIRST NAME   LAST NAME     AGE         TIME

        1	Shannon		Adams		17		1:02.80
        2	Elizabeth		Laseter		22		1:05.19
        3	Amy			Horst			31		1:06.64
        4	Julianna		Smith		12		1:10.18
        5	Teresa		McFadden		38		1:12.55
        6	Hannah		Prem			14		1:17.08
        7	Erin			Sanders		32		1:20.81


                          Kids 400 Meters

PLACE   FIRST NAME    LAST NAME     AGE          TIME

        1	Matthew		Clark			13		1:26.80
        2	Sydney		Ashley		 8		1:34.40
        3	Kylie			Newburn		 8		1:39.10
        4	Bethany		Howard		10		1:46.65


                        Mens 100 Meters

PLACE   FIRST NAME   LAST NAME        AGE        TIME

        1	Steve			Delice		24		10.85
        2	Kirk			Janey		24		11.40
        3	Remus		Medley		41		11.75
        4	Jamie		Lubliner		43		12.17

                         Womens 100 Meters

PLACE   FIRST NAME    LAST NAME      AGE         TIME

        1	Teresa		McFadden		38		14.30
        2	Hannah		Prem			14		14.66
        3	Peter			Luljak		10		16.79
        4	RC			Phelps		24		17:20

                       Kids 100 Meters

PLACE   FIRST NAME    LAST NAME     AGE            TIME

        1	Matthew		Clark			13		15.11
        2        Bethany		Howard		10		17.40
        3	Sydney		Ashley		 8		18.11
        4	Piper			Lentz		 7		18.47
        5	Hadley		Sweeney		 6		18.86
        6	Kylie			Newburn		 8		19.47
        7	Grace		Howard 		 7		22.00
        8	Stella		Sweeney 		 4		22.31

                       Mens 800 Meters

PLACE   FIRST NAME   LAST NAME     AGE           TIME
        1	Dominic		Piedmont		16		2:17.60
        2	David		Profili		30		2:19.45
        3	Victor		Cretella		40		2:21.38
        4	Claudio		Delfino		37		2:26.25
        5	Joseph		Burdyck Jr		40		2:32.45
        6	Brendan		Courtney		17		2:39.98
        7	Rick			Smith		57		2:53.79
        8	Sherrod		Wilkerson		31		3:04.61
        9	Tim			Smith		34		3:13.71
       10 	Tim			Smith		52		3:15.08

                        Womens 800 Meters

PLACE   FIRST NAME   LAST NAME      AGE		TIME

        1	Amy			Horst			31		2:29.47
        2	Elizabeth		Laseler`		22		2:30.84
        3	Megan		DiGregorio	23		2:32.63
        4	Denise		Knickman		42		2:50.38
        5	Stephanie		Wilson		28		2:56.34
        6	Erin			Sanders		32		3:14.49
        7	Emma		Riggs		11		3:19.25
        8	Allison		Sweeney		32		3:19.93
        9	Elizabeth		Cucuzzella		 9		4:07.00

                     Mens and Womens 2 Mile

PLACE   FIRST NAME   LAST NAME    AGE/SEX      TIME

        1	Alexander		Waldt		17 M		10:17.00
        2	Daniel		Miranda		25 M		10:20.00
        3	Jeremy		Skarda		17 M		10:33.00	
        4	Jack			Flowers		19 M		10:35.00
        5	Dave			Berardi		50 M		10:49.26
        6	Kevin		Corbusier		17 M		10:49.50
        7	Ted			Poulos		49 M		11:06.27
        8	Ken			Fowler		45 M		11:10.00
        9	Maurice		Pointer		55 M		11:11.00
       10	Brian			Sweeney		36 M 	11:23.00
       11	Jamie		Lora			21 M		11:35.00
       12	Ted			Terpos		15 M		11:40.00
       13	Denise		Knickman		41 F 		11:58.49		
       14	Megan		DiGregorio	23 F		12:08.39	
       15	David		Profili		30 M		12:14.88
       16	Brendon		Henderson		32 M		12:38.39
       17	Joseph		Burdyck Jr		40 M		12:41.17
       18	Mary			Gauvin		18 F		12:56.35
       19	Tim			Ryan			36 M		13:03.54
       29	Stein			Langlie		40 M		13:09.51
       30	Jack			Brower		15 M		13:30.54
       31	Sean			Duffy		14 M		13:35.01
       32	Bruce		Lentz		36 M		13:35.56
       33	Steve	Mentz				     M		13:37.00
       34	Gene	Grady				62 M		14:12.59
       35	Sherrod	Wilkerson			31 M		18:46.00

                       4x200m Relay

PLACE   MEMBERS                            Time      

        1	Remus Medley			1:45.99
                  Maurice Pointer  
                 Gary Williams
                 Phillip Coleman 


        2	Steve Delice                          2:07.56
                  DaleDunn
                  Tim
		Sherrod Wilkerson

       
         3	Liz				        	2:14.19
                  AmyHorst
                  Erin Sanders
                  Hannah Prem


         4	Megan DiGregorio                  2:17.93
                  Daniel Miranda
                  Stephanie Wilson
                  Teresa McFadden

        5	Bob Phelps		 	2:31.33
                  Matt Clark
                 Emma Riggs
                 Julianna Smith
        6	Faith Christian                                  2:59:08


           
    Please email any changes or times to robingood@comcast.net
    facebook twitter flickr  meetup
All BRRC events, group runs, trainings, and races through August 31st are canceled. Unfortunately, this includes the club picnic.
+